4.ČESKÁ NÁMOŘNÍ RALLYE, 7.-14.10.2000
Chorvatsko - Střední Dalmácie

SUKOŠAN – HRAMINA (1.ETAPA)

Start první etapy letošní 4. České námořní rallye, která se koná zároveň jako mistrovství republiky v námořním jachtingu, probíhající u chorvatského pobřeží byl v neděli pro nepříznivé počasí odložen o několik hodin. Počasí se nakonec umoudřilo a za dobrých jachtařských podmínek se rekordní počet padesáti shodných plachetnic utkalo v ostrém souboji.

Na cílové čáře před přístavem Hramina na ostrově Murter byla první loď posádky kapitána Radima Hartla z Brna, těsně následována pražskou posádkou Martina Kulíka. Loď loňského vítěze Vladimíra Navrátila z Brna skončila na třetím místě. Kapitán vítězné posádky je letošní mistr republiky v okruhové třídě Vaurien a loňský vítěz Evropského poháru ve stejné třídě. Také další členové jeho posádky Ladislav Smutný a Martin Janáček mají na svém kontě tituly mistra Německa, vítěze Českého poháru. Ve druhé posádce v cíli měl na starosti taktiku zase předloňský mistr Evropy ve třídě Fireball Tomáš Musil. Závodu se účastní také David Křížek, který letos přejel společně s Martinem Ducháčem na ultralehkém katamaranu Sector Atlantský oceán.

HRAMINA – PIŠKERA (2.ETAPA)

Druhá etapa Mistrovství ČR v námořním jachtingu - 4. České námořní rallye - zavedla všech padesát soutěžních lodí do přístavu Piškera v chorvatském soustroví Kornaty. Její trať byla dlouhá deset námořních mil a zavedla jachtaře konečně i na oteřené moře. Počasí ukázalo slunečnou i deštiou tvář, ale favority závodu to nezaskočilo.

Na prvních dvou místech si prohodily pořadí posádky Martina Kulíka a Radima Hartla, které se spolu dělí o vedení v průběžném pořadí. Loňský vítěz Vladimír Navrátil, třetí po první etapě, skončil včera až na 11. místě a propadl se na třetí místo. Šest posádek doplatilo na snahu o maximální odlehčení lodě, když vyplulo bez kotvy, a rozhodčí je potrestali diskvalifikací v etapě. Kornaty tvoří 89 ostrovů a útesů a na jejich území leží stejnojmenný národní park. Celá rallye končí v sobotu poslední šestou etapou.

PIŠKERA – VODICE (3.ETAPA)

Zatím nejdelší třetí etapu, dlouhou třicet námořních mil, absolvovali v úterý účastníci Mistrovství České republiky v námořním jachtingu. Regata se tím dostala do své poloviny a přestože do cíle zbývají ještě tři etapy, pořadí lodí na čele celkového hodnocení se začíná vyjasňovat.

Již ve druhé etapě po sobě zvítězila loď Jakov kapitána Martina Kulíka a upevnila si tak pozici v celkovém pořadí. Loď Jure pod vedením Radima Hartla, která měla po druhé etapě stejný počet bodů skončila včera až na 11. místě, ale udržela se na průběžném druhém místě. Pravidelnými výsledky v popředí startovního pole se na třetím místě průběžně drží posádka pod vedením kapitána Vladimíra Navrátila obhajující na lodi Josip loňské prvenství. Stejný počet bodů má i loď Dut Jiřího Blatného.

Šanci na dobré umístění ztratila favorozivaná posádka Martina Štikara, když ve snaze o maximální odlehčení své deset a půl metrů dlouhé jachty Iva nechala v přístavu i kotvu. To je ovšem proti bezpečnostním předpisům a posádka byla z celého závodu diskvalifikována.

Jachtaři měli v úterý konečně optimální podmínky, když celý den panovalo slunečné a větrné počasí. První polovina úterní etapy vedla po otevřeném moři a již během startu dosahovaly vlny výšky až dvou metrů. Dnešní etapa zavede celou rallye z pevninského přístavu Vodice na ostrov Žut.

VODICE – ŽUT (4.ETAPA)

Čtvrtou etapou pokračovalo Mistrovství České republiky v námořním jachtingu probíhající u pobřeží střední Dalmácie v Chorvatsku. Počasí jachtařům opět přálo a kvůli silnému větru bylo před startem dnešní etapy zakázáno použití speciálních velkých plachet - spinakrů. Na otevřeném moři dosahovaly dnes vlny až přes dva metry.

Vedoucí posádku na lodi Jakov pod vedením kapitána Martina Kulíka to však nezaskočilo a byla na nejlepší cestě za třetím etapovým vítězstvím v řadě. Během 32 námořních mil dlouhé etapy si vybudovala opět výrazný náskok. Ten ale začala rychle ztrácet v okamžiku, když několik mil před cílem začala jejich jachta z neznámých důvodů nabírat vodu a přestalo poslouchat kormidlo. S vypětím všech sil nakonec uhájili v etapě těsně druhé místo při neustálém čerpání vody z podpalubí ruční pumpou a vylévání kýblem.

Až po protnutí cílové čáry byl čas na provizorní opravu, kdy musel jeden člen posádky na otevřeném moři v potápěčských brýlích pod vodu utěsnit hřídel kormidla, kudy voda do lodě pronikala. Přes tuto anabázi si však posádka upevnila vedoucí místo v celkovém pořadí a pokud se jí ve zbývajících dvou etapách vyhnou podobné nehody, těžko ji již jiná loď na cestě za mistrovským titulem ohrozí.

V dnešní etapě nakonec zvítězila loď Tea kapitána Vladimíra Hanáka a třetí v cíli byla loď Marko pod vedením Petra Vachela. Na druhém místě v průběžném pořadí se udržela loď Jure Radima Hartla, ale stejným počtem bodů se na ni dotáhl loňský vítěz Vladimír Navrátil na lodi Josip. O náročnosti dnešní etapy svědčí i několik potrhaných plachet. V přístavu na ostrově Žut bude mít všech padesát lodí čas na nezbytné opravy do zítřejšího rána.

ŽUT – BIOGRAD(5.ETAPA)

Počasí na Jadranu v pobřežních vodách střední Dalmácie stupňuje podmínky, jako by chtělo co nejdůkladněji prověřit všech 279 jachtařů, kteří se na padesáti shodných plachetnicích účastní Mistrovství ČR v námořním jachtingu - 4. České námořní rallye.

Velmi silný vítr a vlny přesahující dva metry daly v 19 námořních mil dlouhé etapě všem posádkám pořádně zabrat. Svědčí o tom řada roztrhaných plachet a pár lodí, které musely z etapy odstoupit nebo nestihly časový limit v cíli.

Svoje letošní suverénní postavení potvrdila posádka kapitána Martina Kulíka na lodi Jakov, když dojela s přehledem druhá a již před zítřejší závěrečnou etapou si zajistila mistrovský titul. Z šesti etap se každé lodi nejhorší výsledek škrtá a díky tomu již nemohou být předstiženi.

Těsný souboj o druhé místo celkově pro sebe dnešním vítězstvím prozatím rozhodli obhájci loňského prvenství - posádka Vladimíra Navrátila na lodi Josip. Doposud druhá posádka celkového pořadí na lodi Jure vedená Radim Hartlem dojela dnes až na 26. místě a propadla se na čtvrté celkově. Na třetí místo se před ně dostala loď Zrinka kapitána Václava Švece, dnes čtvrtá. Poslední páteční etapa povede po šesti dnech celé pole padesáti plachetnic z přístavu Biograd zpět do jachtařské maríny Sukošan jižně od Zadaru.

BIOGRAD-SUKOŠAN (6.ETAPA)

Za stálého jihovýchodního větru skončilo Mistrovství ČR v námořním jachtingu - 4. Česká námořní rallye. Závěrečná šestá etapa zavedla všech padesát plachetnic po týdnu stráveném v krásném prostředí pobřežních vod střední Dalmácie opět do jachtařské maríny Sukošan.

O celkových vítězích bylo sice rozhodnuto již včera, ale bodové rozdíly na dalších místech byly jen velmi těsné a slibovaly ostré taktické souboje během startu a na čtyřech otočných bodech. Atraktivní start proti větru musel být dokonce opakován.

Svoji suverenitu nakonec potvrdili již jistí mistři republiky na lodi Jakov - posádka kapitána Martina Kulíka, jejíž členem byl i mistr Evropy v okruhové třídě Fireball z roku 1998 Tomáš Musil. Vyhráli i poslední etapu a neskončili tak hůře než druzí! Druhé místo celkově uhájila díky druhému místu v poslední etapě posádka Vladimíra Navrátila na lodi Josip obhajující loňské prvenství. Třetí místo si s přehledem udržela loď Zrinka kapitána Václava Švece, dnes v etapě čtvrtá. Na třetím místě v poslední etapě dojela jachta jediné kapitánky v celém závodě Lenky Pelantové.

Ani v poslení etapě moře jachtařům nic nedarovalo a dvě lodě musely pro poškozené plachty odstoupit a dorazit do přístavu zkrácenou trasou. Všechny posádky startovaly na shodných plachetnicích typu Elan 31/33, které si před závodem rozlosovaly.

Celkové výsledky 4. České námořní rallye 2000: (51 lodí Elan 33/31)

1.Martin Kulík, 2.Vladimír Navrátil, 3. Václav Švec, 4. Radim Hartl, 5. Jiří Blatný, 6. Petr Mikuláš, 7. Petr Vachel, 8. Luděk Sejkora, 9. Jan Chlup, 10. Petr Utíkal, 11. Lenka Pelantová, 12. Miroslav Hořejší, 13. Jiří Spurný, 14. Vladimír Dvořák, 15. Michal Zezula, 16.Miloslav Pokorný, 17. Martin Plecitý, 18.Jan Čutka, 19. Jiří Pasler, 20. Zdeněk Dražil

POŘADATEL 5.ČESKÉ NÁMOŘNÍ RALLYE: TPS CENTRUM BRNO