ISAF Grade 1
12.-17.1.2004
Melborne-Austrálie

- Martin Trčka -

Sail Melbourne, první závod roku 2004 s ISAF Grade 1 ( SP chcete-li) se konal od 12.1. do 17.1. v Sandringham Yacht Clubu v Melbourne. Pro Lasery začal tento závod o den později, a to z toho důvodu, že mstrovství Austrálie končilo 10.1.

I tak mi přišly ty dva dny na přejezd a odpočinek zatraceně málo. Závodilo se ve velmi silném poli, kvalitou-ne kvantitou, kde se na start postavilo 33 závodníků z 9 zemí a 8 z nich bylo z top 30 ISAF rankingu.

První den závodu se nám dostalo ze strany počasí velkolepého uvítání. Ti kteří v Melbourne jezdili (v roce 99 zde bylo MS všech olympijských tříd), jistě dobře ví o čem bude řeč. Oficiální čísla z meteorologické stanice naměřila 25 knt. stálého větru, maximum dosáhlo 32 knt. a vlny 2,5m (z vody to vypadalo méně). Takové podmínky si musí člověk prostě užít, sjet z vlny až na její úplné dno se snad ani nedá-žádné dno totiž není, ty vlny byly opravdu nekonečné. A tak jsem si užíval fantastického jachtařského dne a ani jsem nebral ohled na to, s jakým výsledkem na konci dne skočím. Výsledek celkem ušel, v předběžných výsledcích dne jsem byl s dojezdy 10, 1, průběžně na druhém místě! Druhou rozjížďku jsem vyhrál se štěstím, které vyvážilo mou smůlu při Sydney International, kde jsem vedl, ale rozj. byla kvůli trajektu zrušena. Jel jsem na pátém místě a první 4 se netrefili do cíle. Nad tím, že požádali o náhradu a výsledky jim byly zpětně započítány se všichni jenom pousmáli, i když byli nepochybně lepší, ještě jsem neviděl přiznanou náhradu za netrefení se do cíle. Po opravě výsledků, jsem tedy nastupoval do druhého dne z 6. místa. Rozjížďky 13. a 16. mě posunuly na místo osmé.

Třetí den jsem si vybral krizi a ve slabém větru,v kterém jinak nemívám problémy, jsem postě nechytil rytmus, zajel špatně a propadl se na 16. místo. Den čtvrtý mě rozjížďky 8 a 16 posunuly na místo 12. Poslední den se již pro domnělou přemíru větru (šli jsme alespoň trénovat a nefoukalo o nic víc než první den závodu) neodjela rozjížďka žádná.

Celkový výsledek tedy 12. místo a v celku spokojenost. Vyhrál Paul Goodison, který se tak ve skvělé formě navrátil do světové špičky, před Brendanem Caseym a Michaelem Blackburnem.

Skončil tak můj poslední Laseristický závod mé "australské přípravy", čeká mě tak již jen pár dní tréninku, než naložím loď do kontejneru směřujícího zpět do Evropy.