LaserSat 27

Regionální poháry - koef.3

Závody místního významu

ZAHRANIČNÍ ZÁVODY

Modrá stuha Plumlova,
PLUMLOV,
24.-25.07.2004

MČR LASER RADIAL, Youth CERE Regatta 2004, LIPNO-HRUŠTICE,
03.-06.07.2004

ŠILHÁNKŮV MEMORIÁL,
VELKÉ DÁŘKO,
26.-27.06.2004

POHÁR ELEKTRÁREN,
NECHRANICE,
19.-20.06.2004

CENA ŠUMAVY,
LIPNO,
05-06.06.2004

JIHOČESKÝ POHÁR,
DVOŘIŠTĚ,
29.-30.05.2004

MEMORIÁL BRUNO HÁMY,
MÁCHOVO JEZERO,
22.-23.05.2004

PAVLOVSKÁ REGATA,
NOVÉ MLÝNY - PAVLOV,
15.-16.05.2004

Pálavská regata Home credit 2004,
Nové Mlýny - Pavlov,
07.-09.05.2004

CERE REGATA,
LIPNO,
03.-05.09.2004

Pohár ČR - VELKÁ CENA OPTIMIST,
NOVÉ MLÝNY - PAVLOV,
01.-02.05.2004

Sportovní centrum mládeže

OLYMPIJSKÉ HRY 2004

Příručka pro rodiče a doprovod

Laseristé jsou nejnafoukanější jachtaři

Závodní pravidla jachtingu 2005-2008 - změny

SERVIS & INFO

Příručka pro rodiče a doprovod

V Jachtklubu Brno se snažíme o systematickou činnost při získávání nových jachtařů a pokoušíme se jim pomáhat v prvních krůčcích jejich jachtařského života. K tomu jsme vydali "Příručku pro rodiče a doprovod". Pro zajímavost ji zde přetiskujeme a třeba bude inspirovat další jachtaře k podobným aktivitám i na dalších jachtklubech.

- Lenka Crháková -

Dostává se vám do ruky příručka, která je určená pro rodiče (popř. jiné zodpovědné osoby), kteří se rozhodli nebo se rozhodnou, aby se jejich děti věnovali jachtingu na klubu YC Brno.

Proč právě jachting?
Jachting je nádherný sport pro lidi, kteří mají rádi přírodu a rádi by spojili pobyt v přírodě s něčím, co má pro ně smysl. Sport vás donutí, abyste v přírodě zůstali nejen, když právě svítí sluníčko a vše je naprostý ideál, ale i v podmínkách, které pro člověka právě ideální nejsou. Na první pohled se to může zdát nesmyslné a odrazující, ale právě tato skutečnost vrací člověka do reality, ze které sám vzešel, do přírody opravdové, a nabízí tak možnost, aby i člověk, který je obklopen všemi vymoženostmi civilizace, i sám měl pocit jakési opravdovosti.

Jachting je stvořený pro člověka s dobrodružnou povahou, který miluje přírodu opravdovou a divokou, miluje vodu, vlny, slunce, vítr, déšť i bouřky, klid i bezvětří.

Časem člověk zjistí, že bez jachtingu a lidí s láskou k tomuto sportu už nemůže existovat, a pořád se vrací zpět.

Jachting jako sport
Jachting není zdaleka jen o fyzické zátěži a dřině, rozvíjí zejména duševní schopnosti a ne náhodou jsou ti nejtalentovanější závodníci velmi bystří a vnímaví s rychlým úsudkem, kteří jsou schopni rychle vyhodnotit situaci, použít své dovednosti a znalosti. Jachtař musí zpracovat veliké množství informací a umět je aplikovat v praxi. Učí se celý život a jen málokdo ze zkušených jachtařů ovládá naprosto všechno dokonale. Po fyzické stránce začíná být Optimist náročný v silnějším větru a i zde spíše rozhoduje technika jízdy a zručnost. Lehčí děti mají v silném větru nevýhodu, ve slabém je to pro ně zase velké plus. Optimist je koncipován tak, aby dítě nadmíru nepřetěžoval a nebránil jejich přirozenému vývoji. Rozvíjí mrštnost, rychlost, schopnost reakce, ovládání emocí, rozvíjí umění bojovnosti se soupeři i s přírodou, také smysl pro fair-play a čestnost. Fyzickou záležitostí se jachting stává spíše až po přestupu na vyšší lodní třídu- např. Evropu či Laser. V každém případě doporučujeme pěstovat i některý z doplňkových sportů, které jsou orientovány na fyzickou stránku. Většina jachtařů v zimě ladí formu na lyžích a běžkách.

Tréninkové družstvo
Na jachtklubu YC Brno se v nedávné době po dlouhé odmlce obnovila tradice pěstování nových mladých jachtařů, a to na závodní jednoposádkové plachetnici Optimist (Q) určené pro děti od 8 do 15 let. Na závodech celorepublikové úrovně se pravidelně schází 50-70 závodníků, závodní podhoubí, které se teprve připravuje, čítá několik set dětí. U nás na přehradě momentálně trénuje asi 16-18 dětí, z toho kolem 10 z nich se pravidelně účastní i velkých závodů. Do našich řad patří 2 nejlepší závodníci v republice Dan Audy a Viktor Teplý, kteří se letos perou v absolutní špičce o zlaté medaile.

Děti jsou rozděleny do družstev A a B podle výkonnosti a jachtařského umu. U závodníků družstva A se předpokládá dobré zvládnutí techniky jízdy a trénink je zaměřen na taktické dovednosti, družstvo B se učí ovládat plachetnici a některá základní jachtařská pravidla.

Tréninky
V závodní sezóně (duben-říjen) probíhají každý čtvrtek na přehradě tréninky v čase od 17 do 19 hod. V 17:00 už ale musí být všichni na vodě, což znamená dostavit se s předstihem a nachystat loď a převléci se, což zabere asi půl hodiny.

Družstvo A začíná už 16:45 v klubovně (tzn. připravené lodě i oblečení), kde asi 15 min probíhá teoretická příprava, na kterou poté navazuje trénink na vodě. V zimní sezóně probíhá jedenkrát týdně zimní příprava v tělocvičně, která je zaměřena na kondici jachtařů. Dále probíhají v zimě průměrně jedenkrát za 3 týdny tréninkové bloky na přehradě, většinou v průběhu soboty, kde se většinou chodí do bazénu a poté v klubovně probíhá nějaká teoretická příprava. Dále se pořádají 2 soustředění, letní, které většinou probíhá v Jedovnicích a je zaměřeno na aktivní trénink jachtingu, soustředění probíhá formou tábora a je doplněno cyklistikou, různými hrami a soutěžemi.

Zimní soustředění probíhá v Beskydech na chalupě v horách, kde je vlastní lyžařský vlek. Obě soustředění mají u dětí obrovský úspěch a vznikají zde nejsilnější přátelská pouta.

Proč vlastně trénujeme? Na závody!!!
Trénink slouží jako příprava pro závodění. Závody jsou potom místem, kde si děti změří síly s ostatními, použijí své dovednosti v praxi, sami se musí rozhodovat a řešit nastalé situace. Tréninky bez závodění nemají valného smyslu, neboť chybí to hlavní, soutěživost, vidina vítězství a úspěchu. Navíc, v těchto vypjatých situacích závodník mnohem rychleji získává zkušenosti a rychle se zvedá jeho výkonnost. 1 odjetý závod vydá na 5 tréninků, a proto se to opravdu vyplatí. Nebojte se vyjet s dětmi na závody i mimo Brno, třeba na Jedovnice, do Kroměříže, Olomouce či Prostějova. Výjezdový závod má své kouzlo malé dovolené u vody mezi známými lidmi. Proto večer neodjíždějte spát domů, nebojte se postavit stany, přespat v autě nebo si zaplatit levňoučké ubytování na klubu. Nejen dětem se bude líbit večer s kamarády u vody, i vy jistě oceníte příjemnou atmosféru místní klubovny či hospůdky.

Závody
V době závodní sezóny (duben - říjen) se pořádá závodů opravdu hodně, v republice jich každý víkend probíhá průměrně 5.Většina jich je dvoudenních.

Obvyklý program závodu:

Sobota
do 9hod podávání přihlášek
9:30 slavnostní zahájení závodu
10:00 start
do 17-18 hodin se většinou závodí
 
Neděle
9 hod

start

15-16 hod.    ukončení závodu, vyhlášení výsledků

Startovné se pohybuje od 50 Kč na malých závodech až po 500 Kč na Mistrovství republiky.

Konání závodu závisí hlavně na větru. Fouká-li, závodí se, může se stát, že i pro silný vítr může být start odložen. Rozhodnutí závisí na závodní komisi. Nepříznivé počasí jako déšť či zima nejsou důvodem k odkládání startu, takže je třeba dítě vybavit pořádným oblečením.

Závody jsou rozděleny podle úrovně na koeficienty 1-6, 1 a 2 je závod nejnižšího místního významu, 3 je moravský pohár, 4 je pohár České republiky a mistrovství kraje, 5 jsou závody mezinárodního významu, 6 je mistrovství republiky. Je-li závod zařazen do nějakého poháru, znamená to, že se jedná o blok asi 6 závodů, ze kterých se počítají 3 nejlepší a na konci sezóny jsou vyhlášeny celkové výsledky.

Pro začátečníky a závodníky družstva B jsou doporučeny závody nižších koeficientů, které nejsou tak náročné. U závodníků družstva A se očekává účast i na pohárech ČR a Mistrovství ČR. Na nástěnce visí doporučené závody pro družstvo A i B, s přihlédnutím na dostupnost místa konání. Kompletní vypsání závodů v České republice najdete na internetu http://www.yachting.cz/csj

Investice, vybavení
Nebudeme si nic namlouvat, jachting je drahý sport a kdo ho chce dělat pořádně, čekají ho nemalé výdaje. Snažíme se vám to maximálně ulehčit nízkými klubovými příspěvky, půjčováním lodí i vybavení do začátků. Také pro trenéry je činnost čistě dobrovolná.

Loď
v současné době se závodí na lodích laminátových, dřevo je opravdu jen do začátků, které obdrží nějaký ten šrám či díru. Stačí i na malé závody, na Mistrovství s ním však nemá cenu jezdit. Nejnižší investice do kompletní starší laminátové lodě, se kterou se můžete vydat i na větší závod je kolem 8000 Kč. Pár takovýchto lodí je k dispozici na klubu, jsou přiděleny podle žebříčku. Má-li se vaše dítě stát třeba Mistrem republiky, budete na loď potřebovat tak 50 000,-.

Oblečení
jelikož se jezdí za jakéhokoli počasí, musí mít všichni kvalitní oblečení, aby jim nebyla zima. Jsme na vodě a proto počítejte s tím, že je tam i mokro.

Co potřebujete nutně:
vestu - pro prvních pár tréninků je k dispozici na půjčení, seženete v Hico Sportu cca 1000,-Kč
nepromokavé oblečení
holínky nebo neoprenové boty (Hico cca 1000,- Kč)
frklík- koupíte u nás za cca 60 Kč

Co potřebujete pro pořádné závodění:
sucháč (Hico 6000,-, Helly Hansen 12 000,-, starší 2000,-)
nebo neopren (2000-3000,-)

jachtařské rukavice (400-600,-)

vyvažováky (aby při vyvažování netlačil bok lodi) - Babrda 1000,-, Švejda 2500,-, Gull 3500,-

Lodě
Na našem oddílu se momentálně nachází asi 8 (z toho 2 laminátové) kompletních tréninkových lodí, určené pro začátečníky, přičemž se snažíme doplňovat a obnovovat vybavení podle aktuálních požadavků. Nutno dodat, že se samozřejmě potýkáme s finančními problémy, a tak to jde jen v omezené míře. Mají-li rodiče možnost, velmi oceníme obstarání si lodi vlastních. Dále na vás apelujeme, máte-li možnost obstarat nějaký sponzorský dar, jen do toho, jde o vaše děti, na oplátku nabízíme reklamní plochy u nás na klubu, loga vylepená na plachtách či lodích, zakotvení jména do názvu tréninkového týmu, popř. i celého klubu, klubové oblečení s logy atd.

Oddílové lodě se přidělují každý rok na jaře, s přihlédnutím k výkonnostnímu žebříčku za celý minulý rok. Na druhé straně se snažíme, aby lodě příliš nestřídali své majitele. Žebříček se sestavuje zejména z bodů vyjetých v závodech (čím větší závod, vyšší účast a lepší umístění, tím více bodů získáte), dále účast na trénincích, soustředění a zimní přípravy. Proto je nutné, aby se ke Karolíně, která tento žebříček vede, vždy po každém vámi odjetém závodu dostala výsledková listina popř. alespoň papírek s umístěním a počtem vyjetých bodů!!!

Podmínky vypůjčení lodě
Loď je přidělena vždy na celou sezónu, přičemž o technický stav vybavení se stará rodič, hlavně po sezóně je třeba loď ošetřit, opravit a uvést do původního stavu. Trenéři vám budou samozřejmě nápomocni, ale nést za všechny lodě zodpovědnost je bohužel nad jejich síly. Velkou oporou a rádcem vám jistě budou i zkušenější rodiče, kteří vám s ochotou pomohou a vše vysvětlí.

Přístup k informacím
Pro komunikaci s vámi nám kromě osobních kontaktů na trénincích a závodech slouží nástěnka na klubu, kde se dozvíte vše potřebné.

Nejdůležitějším komunikačním prostředkem by se měla stát internetová stránka http://www.yachting.cz/optimistbrno, která se pravidelně aktualizuje. Je-li nějaká změna a my vás potřebujeme rychle kontaktovat, je mezi námi dohoda, že vás trenér prozvoní na mobil a vy mu zpět zavoláte.

Lepší než o jachtingu psát a přemýšlet nad ním, je vyzkoušet ho. Uvidíte, že nebudete litovat!

Pokud budete mít zájem zapojit své dítě do jachtingu kontaktujte některého z trenérů mládeže.

Jachtklub Brno:
Areál klubu s loděnicemi a klubovnami se nachází na Brněnské přehradě mezi přístavištěm parníků a přehradní hrází na Přístavní ulici.

Adresa
Přístavní 15
635 00, Brno - Bystrc, tel: 546 221 290
Předseda: Ivo Sláma, E-mail: i.slama@seznam.cz

Trenéři mládeže:
Magda Crháková: tel: +420 608 242 747; E-mail: magda.crhakova@centrum.cz
Karolina Trenzová: tel: +420 732 281 281; E-mail: karo_trenz@email.cz
Lenka Crháková: tel: +420 608 565 805; E-mail: lenka.crhakova@centrum.cz
Zdeněk Chlup: tel: +420 777 754 731; E-mail: zdenek.chlup@post.cz