Pálavská regata Home credit 2006

Nové prostory YC Dyje

CTL 2006 lodních tříd Laser Standard, Laser Radial a Laser 4.7

Karbonové špičky na Radiála

Zpráva o „Projektu Optimist Brno“, při Jachtklubu Brno, Zhodnocení roku 2005 a cíle pro rok 2006

EUROPEAN EXECUTIVE COMMITTEE’S REPORT EAGM 2005

Formát olympijské regaty 2008

Předběžná závěrečná zpráva SPORT Life, boat Brno, Caravaning Brno

Kniha o Olympiádě pro děti 2005

Regionální pohár Morava 2005 - Laser - koeficient 3, konečené pořadí

Regionální pohár Čechy 2005 - Laser - koeficient 3, konečné pořadí

Cena MCHZ Ostrava, 8.-9.10.2005, Hlučín, 6. závod regionálního poháru Morava LT Laser

Konečné pořadí Poháru ČR 2005 Laser Radial

Modrá stuha Jesenice, 1.-2.10.2005, YC Sokolov, 6. pohárový závod Laser Radial, koeficient 4

Legenda pokračuje: Robert Schiedt poosmé mistrem světa

Vyhlášení Poháru ČR 2005 Laser Standard

Štít města Pardubic, 24.-25.9.2005, Rozkoš, 6. pohárový závod Laser Standard, koeficient 4

CENA YC TUŠIMICE

Cena YCT Tušimice, 17.-18.9.2005, Nechranice, 5. pohárový závod Laser Standard, koeficient 4

Zápis a usnesení z Výroční členské schůze ALT Laser 1.9.2005 na Lipně

Československý pohár 2005

Tatran cup, Slňava Piešťany - Slovesnko, 10.-11.9.2005, 4. závod poháru ČR Laser Standard

Neděle mě nebere

Mistrovství České republiky 2005 Laser Standard, Lipno 1.-4.9.2005, YC Černá v Pošumaví, koeficient 6

Záchrana jachtařů plachtících na plachetnici Laser – záchranářský manuál

Významné závody Laserů v roce 2006

Soustředění Sportovní centra mládeže, Lipno 28.8.-31.8.2006

Laser Masters - otevřený dopis i výzva pro československé veterány

Masters Laser Grand Prix 2005, Slovensko- Senec, 28.-29.8.2005

Modrá stuha Dvořiště, 27.-28.8.2005, YC Dvořiště - Lišov, 5. pohárový závod třídy Laser Radial, koeficient 4

Pozvánka na Valnou hromadu ALT Laser

Mistrovství České republiky 2005 Laser Standard
Lipno 1.-4.9.2005
YC Černá v Pošumaví
koeficient 6

- Zdeněk Chlup -

Každý rok, když se školákům nemilosrdně zavřou dveře prázdnin, se jachtaři sjíždějí do Jihočeského kraje na Lipno. Letos byl závod významově hodnotnější tím, že měl vizitku Mistrovství České republiky jednoposádkových lodních tříd Finn, Laser a Evropa. Do jachtklubu v Černé přijelo 16 Finařů, 25 Laseristů a jedna Laseristka a 42 Evropářek a Evropářů. Tyto počty jsou vzhledem k snad až alarmujícím účastem na všech závodech v současnosti, celkem přijatelné ale....kdeže jsou nedávná léta, kdy bývaly počty závodníků ve všech třídách podstatně vyšší.

Ve středu odpoledne a ve čtvrtek dopoledne měřiči vše změřili, přihlašováci přihlásili, rozdávači triček rozdali, závodnici nachystali, maminky připravily svačinky, a funkcionáři v hojném počtu dorazili na nástup...no bylo to slávy.

Vítr si však na čtvrtek žádné překvapení nenachystal a bezezbytku tak naplnil předpověď, která hlásala vítr něco kolem 0 m/s. Na vodu se vůbec nevyjelo, a proto se ti běhavější snažili zkrotit fotbalový míč, ti vyšší volejbalový míč, a ti chodicí petanqueové koule. Večer si Laseristé na své výroční schůzi řekli co budou dělat dalších 365 dní a komuna lodní třídy Evropa si udělala na poloostrově místního jachtklubu podzimní večerní seanci s konzumací vína ze zdrojů rodiny Hájkových s přikusovaním grilovaného masa šéfkuchaře Marečka. (to mu ještě bylo do zpěvu)

V pátek dopoledne si závodníci ještě stále byli rovni, alespoň co se týče jachtařsky na tomto závodně, po obědě se však začaly objevovat na lipenské přehradní nádrži první náznaky větru a jelikož předpověď nebyla jachtařům nakloněna ani na příští dny, závodní komise vyjela. Odjely se dvě rozjížďky ve slabém a ještě slabším větru. Ve Finnech vedl favorit závodu Michal Hrubý, v Laserech překvapivě, ale zaslouženě David Blatecký a v Evropách Anička Černá. (už mu tolik nebylo do zpěvu).

Večerní čas vyplnili organizátoři společenským večerem, kde se při konzumaci lahodného rautu předváděly závodníkům modelky. (A vlastně i jeden modelář tam byl)

V sobotu na Lipně foukal vítr stejné síly jako den předchozí, tedy 2-4m/s. Byl však poměrně stálý a odjely se čtyři rozjížďky. A děly se velké věci. V lodní třídě Finn sice překvapení nebylo, první pozici si udržel Michal Hrubý, v Laserech však jediná závodnice přinejmenším zaskočila všechny laseristické matadory, jachtařské pardy, ambiciózní mládež i olympioniky a po sobotě těsně vedla. Překvapivá situace nastala i u Evrop, kde Anička Černá v sobotu totálně kralovala a před závěrečným dnem si vytvořila poměrně luxusní náskok. (už mu vůbec nebylo do zpěvu)

Večer se svět jachtařský rozdělil na dvě skupiny. Sportuchtivý fanoušci se vydali do blízké Bližné ke sledování fotbalového utkaní, kde sedmý nejerotičtější fotbalista světa Milan Baroš (jak hlásal místní bulvární tisk) a jeho parta podlehli Rumunům, ostatní discotékovali v jachtklubu.

Nedělní ráno a absolutní bezvětří. Král byl mrtev.....ale nakonec ať žije staronový král. Byl zvolen na další funkční období. Vítr se v deset rozfoukal a odjely se tři největrnější rozjížďky mistrovství ve větru o síle 3-6m/s. V Evropách kraloval Marek Směšný a díky neděli s náskokem, a tedy i zaslouženě, zvítězil. (už zase pěl) I když nakonec skončila Anička Černá „až“ čtvrtá, pro mě (a myslím, že nejen pro mě) se stala vedle Marečka druhou královnou mistrovství. Tím ovšem nechci snižovat kvalitu dalších medailistů, jmenovitě tedy: nejen vyrovnanými, ale i kvalitními výsledky si celkové stříbro a ženské zlato odvezla do Frýdlantu Jana Skotnicová, bronzovou medaili má neodmyslitelná součástka českého evropářského světa Tomáš Krejza. Nejlepším dorostencem akce zvané Mistrovství ČR 2006 se stal Viktor Teplý, který se zařadil mezi závodníky, kteří na mistrovství příjemně překvapili. Také Viktor nebyl daleko od medaile v absolutním pořadí. Nejlepší dorostenkou je letos bezvadně jezdící Kačena Šmídová.

V Laserech však...Král je mrtev, ať žije královna! I když je ve mně nezanedbatelná dávka mužské ješitnosti, musím konstatovat, že baba to chlapům nandala. A navíc zaslouženě. V závodě byla nejlepší, měla nejnižší škrtačku ze všech, a to, co se deset let nepodařilo nikomu, se podařilo právě jí a hned první rok jejího účinkovaní na Laserech – vyhrála v jednom roce Mistrovství ČR v lodních třídách Laser Standard i Laser Radial - doufám že nejsem špatným prognostikem – budoucí olympionička Veronika Fenclová. Jen o bod horší byl jeden z favoritů Jan Čutka a věřím tomu, že ho stříbrná medaile těší. No já bych ji bral, nevím jak Martin Trčka, je celkově třetí a rozšířil tak svou sbírku medaili z mistrovství republiky. Je zatím nejúspěšnější český laserista. Jeden z životních závodů odjel i David Blatecký, který o nulový prsa skončil těsně za medailí. Skvělý závod má za sebou i Jakub Hořejší, který celkové páté místo ozdobil nálepkou nejúspěšnějšího juniora.

Ve Finnech se žádné překvapení nekonalo. Michal Hrubý si titul určitě zasloužil, a to nejen za výkony na Lipně, ale za svou vysokou dlouhodobou výkonnost. Dle svých slov byl spokojený i stříbrný Rudolf Lidařík a gesta velké radosti projevoval i třetí Václav Cintl.

Organizátoři se snažili, rozhodcovská komise v čele s Jiřím Bělunkem udělala maximum,.....důstojné mistrovství, kde se díky slabším větrům prosadili zejména lehčí závodníci a jachtaři s čichem na poryvový vítr. Mým přáním pro mistrovské závody let následujících je zvýšení počtu těch, kteří se zařadí do české jachtařské společnosti.

Výsledky Laser: 26 lodí

1. Veronika Fenclová, 2. Jan Čutka, 3. Martin Trčka, 4. David Blatecký, 5. Jakub Hořejší, 6. Radek Smetana, 7. Nikola Guryča, 8. Martin Pospíšil, 9. Zdeněk Chlup, 10. Václav Chmel

(kompletní výsledky jsou patrné ze žebříčku)

Výsledky Evropa: 42 lodí

1. Marek Směšný, 2. Jana Skotnicová, 3. Tomáš Krejza, 4. Anna Černá, 5. Jana Landkammerová, 6. Viktor Teplý, 7. Jakub Huček, 8. Šárka Landkammerová, 9. Dominik Vlček, 10. Katka Šmídová

Výsledky Finn: 16 lodí